Symulator do wirtualnych treningów dla lekarzy wykonujących zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci dotarł do krakowskiego Szpitala na Klinach. Symulator SimNow jest pierwszym tej klasy urządzeniem do treningu wirtualnego w Polsce. Cały proces sprawnej realizacji umowy i dostawy sprzętu odbył się przy udziale kancelarii act BSWW.
Szpital na Klinach w ciągu kilku miesięcy stał się jednym z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Sukces placówki budowany jest dzięki łączeniu najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem. Temu pionierskiemu na polskim rynku medycznym projektowi, jakim jest Szpital na Klinach, od samego początku towarzyszy kancelaria act BSWW.
Kancelaria reprezentowała szpital między innymi w negocjacjach z dostawcą robota da Vinci, jednego z siedmiu, które znajdują się w Polsce. Natomiast w ostatnich dniach została sfinalizowana umowa dostawy symulatora do wirtualnych treningów dla lekarzy, wykonujących zabiegi z wykorzystaniem robota da Vinci. Symulator SimNow jest to pierwsze tej klasy urządzenie do treningu wirtualnego w Polsce. Urządzenie jest produkowane i opatentowane przez amerykański koncern Intuitive Surgical.
„Jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy pracować przy transakcji dotyczącej zakupu tak innowacyjnego produktu jakim jest robot da Vinci i w konsekwencji doprowadzić również do dostawy symulatora do Szpitala” – mówi Piotr Smołuch, Partner Zarządzający w kancelarii act BSWW, który nadzorował pracę zespołu przy tej transakcji.
Systemy robotyczne da Vinci to zaawansowana technologia medyczna o szczególnych zaletach. Nie tylko umożliwia skuteczniejsze przeprowadzanie zabiegów chirurgicznych, kluczowych dla terapii wielu najbardziej rozpowszechnionych schorzeń, ale również zwiększa efektywność leczenia, m.in. poprzez ograniczenie ryzyka powikłań pooperacyjnych oraz skrócenie czasu rekonwalescencji.
„Od momentu uruchomienia ośrodka obserwujemy bardzo duże zainteresowanie zabiegami robotycznymi. Korzyści wynikające z zabiegów z użyciem robota budzą entuzjazm i zainteresowanie nie tylko pacjentów, ale przede wszystkim lekarzy, których rolą jest wytyczanie optymalnej dla pacjenta ścieżki terapeutycznej. Leczenie chirurgiczne z użyciem robota da Vinci, którego instrumenty mają 7 stopni swobody i są zakończone mikronarzędziami umożliwiającymi pracę w dziesięciokrotnym powiększeniem pola operacyjnego 3D, są po prostu doskonalsze” – mówi Joanna Szyman, Prezes Zarządu Szpitala na Klinach.
Obecnie na całym świecie wykorzystywanych jest ponad 5 tys. systemów da Vinci. Przy ich użyciu przeprowadza się około 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, usuwanie prostaty i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego czy nerek. Liczba zabiegów wykonywanych przez chirurgów z użyciem robota da Vinci rośnie z roku na rok. Przy ich asyście, w 2018 r., przeprowadzono ponad 1 mln operacji, co stanowi wzrost o 18 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Do dziś we wszystkich krajach zrealizowano ponad 6 mln zabiegów operacyjnych z użyciem systemu robotycznego da Vinci.