Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod numerem prac legislacyjnych UD 358 https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12312251 opublikowano projekt zupełnie nowej ustawy deweloperskiej tj. „ustawy o ochronie praw nabytych lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym”.
Proponowane zmiany nie są rewolucyjne, ale będą miały znaczący wpływ na prowadzenie działalności deweloperskiej w Polsce.
Wprowadzenie w życie projektu ustawy w jej obecnym brzmieniu będzie skutkowało wzmocnieniem pozycji nabywcy będącego osobą fizyczną, rozszerzeniem katalogu umów regulowanych przez przepisy ustawy, uprzywilejowaniem zamkniętego mieszkaniowego rachunku powierniczego oraz wprowadzeniem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego.
Do najważniejszych zmian należy: objęcie przepisami ustawy zarówno lokali mieszkalnych i użytkowych (aparthotele) jak i udziałów w lokalach użytkowych (np. miejsc postojowych w halach garażowych); uregulowanie zagadnień związanych z umowami rezerwacyjnymi. Nadto projekt ustawy przewiduje, że deweloper w niektórych przypadkach będzie musiał stosować zapisy ustawy przy sprzedaży mieszkań niezależnie od tego czy zakończył już przedsięwzięcie deweloperskie i uzyskał pozwolenia na użytkowanie, czy też nie.
Projekt ustawy w wielu wypadkach reguluje rozwiązania, które wykształciły się w praktyce stosowania obecnej ustawy deweloperskiej z 2011 roku, czego przykładem jest wprowadzenie w art. 17 projektu ustawy katalogu obowiązków, jakie musi spełnić deweloper przed wypłatą środków z otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego.
Istotną zmianą jest wprowadzenia instytucji tzw. Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego. DFG zgodnie z art. 45 projektu ustawy ma stanowić wyodrębniony rachunek w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Środki funduszu będą pochodzić między innymi ze składek należnych od dewelopera odprowadzanych zgodnie z art. 48, z roszczeń regresowych oraz z wpływów z tytułu zaspokojenia się z masy upadłościowej w przypadku upadłości dewelopera. Składki w myśl ustawy mają stanowić dochód własny funduszu i nie będą podlegać zwrotowi.
Wysokość składki będzie uzależniona od wybranego przez dewelopera rodzaju rachunku powierniczego, dla otwartego rachunku składka będzie wynosiła maksymalnie do 5% a dla zamkniętego maksymalnie do 1% kwot wpłaconych przez nabywców na rachunki powiernicze, co będzie miało prawdopodobnie negatywny wpływ na rentowność inwestycji i może skutkować wzrostami cen mieszkań na rynku pierwotnym.
Środki funduszu będą przeznaczone między innymi na zwrot wpłat nabywców dokonanych na otwarte MRP w przypadku ogłoszenia upadłości dewelopera.
Na obecnym etapie prac legislacyjnych nie wiadomo, kiedy projekt trafi do Sejmu, projekt ustawy zakłada 9- miesięczny okres vacatio legis, w którym firmy deweloperskie oraz instytucje kredytujące inwestycje będą miały czas na wdrożenie zmian.
Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją:
https://prezi.com/lihmc89uxbw6/projekt-nowej-ustawy-deweloperskiej/?utm_campaign=share&utm_medium=copy