W Pakiecie Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku kapitałowego Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała ułatwienia dla przedsiębiorców dotyczące m.in. procedowania dokumentów ofertowych. Przepisy uchwalonej 31 marca 2020 r. „tarczy antykryzysowej” istotnie taką zmianę przewidują w przypadku memorandum informacyjnego składanego do Komisji Nadzoru Finansowego w związku z tzw. ofertami kroczącymi.
Nowelizacją ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2005, nr. 184, poz. 1539 ze zm.), „Ustawa o ofercie”, która weszła w życie 30 listopada 2019 r., wprowadzono regulację, zgodnie z którą oferta publiczna papierów wartościowych kierowana do mniej niż 150 osób fizycznych lub prawnych na państwo członkowskie, innych niż inwestorzy kwalifikowani, w przypadku której liczba osób, do których jest ona kierowana, wraz z liczbą osób, do których kierowane były takie oferty publiczne, tego samego rodzaju papierów wartościowych, dokonane w okresie poprzednich 12 miesięcy, przekracza 149, wymaga opublikowania memorandum informacyjnego, które podlega zatwierdzeniu przez Komisję.
Innymi słowy liczba złożonych propozycji nabycia w okresie 12 miesięcy podlega zsumowaniu i jeśli ma przekroczyć 149 adresatów, taka oferta wymaga publikacji memorandum informacyjnego zatwierdzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (przy czym Ustawa o ofercie przewiduje wyjątek – jeżeli oferta kierowana jest wyłącznie do posiadaczy tego samego rodzaju papierów wartościowych tego samego emitenta lub do podmiotów, którym zaoferowano obligacje emitenta w ramach zamiany wierzytelności z tytułu wykupu uprzednio wyemitowanych innych obligacji tego emitenta).
Przyjęta 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020, poz. 568) przewiduje, że w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w okresie obowiązywania tych stanów oraz w okresie miesiąca po ich odwołaniu, w przypadku tego rodzaju ofert publicznych nie będzie stosować się wymogu zatwierdzenia przez Komisję Nadzoru Finansowego memorandum informacyjnego.
Oznacza to istotne ułatwienie proceduralne dla emitentów, którzy będą chcieli pozyskiwać kapitał w drodze kilku ofert kierowanych do mniej niż 150 adresatów innych niż inwestorzy kwalifikowani.
W razie pytań, zapraszamy do kontaktu:
Piotr Wojnar
Adwokat / Partner Zarządzający
piotr.wojnar@actlegal-bsww.com
+48 602 660 610, +48 22 420 59 59
Małgorzata Stefaniak
Radca Prawny / Partner
malgorzata.stefaniak@actlegal-bsww.com
+48 692 546 207, +48 22 420 59 59